فرم ساز چیست؟

فرم ساز ابزاری است که به شما کمک می‌کند به سادگی بدون درگیر شدن در مباحث طراحی و برنامه نویسی وب بر اساس نیاز و کاربرد خاص فرم ورود اطلاعات طراحی کنید. فرمهایی مانند فرم ثبت سفارش کالا ، فرم ثبت نام ، فرم استخدام و نظایر اینها ، نمونه هایی از فرمهای ساخته شده با سیستم فرم افزار را میتوانید در لینکهای پایین ببینید :

ساختار فرم ساز

فرم ساز 4 بخش اصلی دارد :

  1. امکانات طراحی فرم : در فرم ساز قابلیت قرار دادن انواع فیلدهای مختلف از جمله متنی ، رادیویی ، انتخابی ، تاریخ ، ساعت ، لیستهای مرتبط و… وجود دارد ، کاربر به راحتی میتواند شکل چیدمان فرم را بر اساس دلخواه خود مشخص کند ، همچنین تنظیمات متنوعی در خصوص هر فیلد به تفکیک وجود دارد ، از ابعاد و محدودیتهای فیلد تا اجباری و اختیاری بودن آن
  2. تنظیمات عملکردی فرم : تنظیمات متنوعی برای فرم در این بخش وجود دارد ، تعیین سطوح دسترسی کاربران به فرم و اطلاعات ثبت شده ، تنظیمات مربوط به ارسال ایمیل و پیامک در زمان ثبت و یا ویرایش اطلاعات ، پیغامهای نمایش داده شده هنگام ثبت اطلاعات و محدودیتهای ثبت اطلاعات و همچنین امکانات مربوط به پرداخت آنلاین در این قسمت تنظیم می‌شوند.
  3. نمایش اطلاعات ثبت شده و گزارشات مرتبط : اطلاعات ثبت شده در فرم به همراه اطلاعات سیستمی ثبت به صورت لیست نمایش داده میشود و میتوان هر نوع فیلتر جستجویی را در این بخش ایجاد کرد ، آیتمهای نمایش داده شده نیز انتخابی هستند . همچنین امکان ساخت گزارشات نموداری تجمعی بر اساس فیلد دلخواه و با تعیین فیلتر دلخواه به سادگی در این بخش امکان پذیر است .
  4. امکانات اشتراک گذاری فرم : چندین حالت اشتراک گذاری برای فرمهای ساخته شده وجود دارد ، اشتراک لینک فرم ، قرار دادن کد فرم در وب سایت ، همچنین ماژولهای ورد پرس و جوملا نیز در این قسمت وجود دارد .

امضاء دیجیتال

فیلد امضای دیجیتال در فرم ساز یکی از فیلدهای پیشرفته می باشد که به وسیله این فیلد می توان هنگام پر کردن فرم امضای فرد را نیز ثبت کرد . امضایی که با موس و یا انگشت فرد روی صفحه موبایل ایجاد میشود . به عنوان نمونه میتوان زمانی را که خدمت و یا سرویس تحویل داده میشود امضای مشتری به همراه نظر او در یک فرم ثبت شود.

ثبت موقعیت مکانی

زمانی که اطلاعاتی در فرم ثبت میشود. فرم ساز فرم افزار موقعیت مکانی محلی که فرم آنجا ثبت شده است را نیز ذخیره می‌کند.
با این کار شما میتوانید از پراکندگی جغرافیایی محلهایی که فرم آنجا ثبت شده است گزارش بگیرید .

فرمهای واکنشگرا

با توجه به ضریب نفوذ موبایل در میان کاربران لازم است که فرم ساخته شده در موبایلهای و پلتفرمهای مختلف به خوبی نمایش داده شود.
فرم های ساخته شده در فرم افزار نسبت به دستگاه کاربر چون گوشی تلفن هوشمند،آی پد ، لپ تاپ ، انواع مانیتور کامپیوتر خانگی و تلویزیون ها واکنش نشان داده و خود را بر مبنای اندازه صفحه و اسکرین نمایش می دهند.

چه کسب و کارهایی از فرم ساز استفاده می کنند؟

هر نوع و اندازه کسب و کاری از کسب و کارهای کوچک شخصی و خانگی گرفته تا کسب و کارهای بزرگ نیاز به فرم هایی برای ثبت اطلاعات دارند ، فرمهایی که به عنوان نمونه می‌تواند برای ثبت نظرسنجی و یا سفارش کالا و خدمات مورد استفاده قرار گیرند.
نمونه‌های کاربردی از فرم‌های ساخته شده با فرم ساز : فرم تحویل کالا با امکان ثبت امضای دریافت کننده کالا – فرم استخدام – فرم دریافت و پرداخت – فرم ثبت و چاپ چک‌ها – فرم ثبت و چاپ قراردادها – فرم ثبت سرویس و تعمیرات – فرم ثبت مرخصی در شرکت – فرم ثبت صورتجلسات – فرم فروش کالا یا خدمات – فرم اعصای نمایندگی فروش – فرم گزارش کار ( ماموریت ) پرسنل – فرم‌های نظرسنجی – فرم ثبت نامه‌های صادره – فرم سنجش رضایتمندی مشتریان – فرم ثبت سفارش و بازاریابی – فرم ارزیابی کارکنان – فرم ارتباط با ما برای قرار دادن در وب سایت و…

ویژگی های اصلی فرم ساز آنلاین

ساخت فرم به سادگی هر چه تمامتر

ساخت فرم در فرم افزار بسیار ساده است ، به سادگی فقط با کشیدن و رها کردن هر نوع فیلدی که بخواهید و تنظیمات آن فرم ساخته میشود .
بیش از 30 ابزار مختلف برای طراحی فرم وجود دارد : فیلد متن ، فیلد عدد ، فیلد متن چند‌خطی ، فیلد ایمیل ، فیلد موبایل ، فیلد تلفن ، فیلد تاریخ ، فیلد ساعت ، فیلد برچسب ، پنل بندی و مرحله سازی فرم با تمام ابزارهای موجود ، لیست کشویی ، لیست انتخابی ، دکمه رادیویی ، فیلد وضعیت ، فیلد اسلایدر ، فیلد تصویر انتخابی ، فیلد وب‌سایت ، فیلد رمز‌عبور ، فیلد ضمیمه ، فیلد جدول انتخابی ، فیلد شرایط استفاده ، لیست‌های مرتبط ، ویرایشگر متن ، امضاء دیجیتال ، مالتی‌مدیا ، فیلد رتبه ، فیلد رضایتمندی ، فیلد نقشه
و بسیاری ابزارهای دیگر که ساختن فرم های پیچیده و کاربردی را ممکن میکند .

قالبهای متنوع و دلخواه

در فرم افزار کاربر می‌تواند قالبی که برای ثبت فرم و یا نمایش اطلاعات نیاز دارد را از میان دهها قالب آماده انتخاب کند و به هر نحوی که بخواهد تغییر دهد . فیلدهای مختلف فرم به صورت پارامتر در این قالب قرار می‌گیرند. شکل نمایش این پارامترها هم قابل انتخاب است. مثلا شما می‌توانید فیلد انتخابی را به همان صورت در قالب نمایش اطلاعات قرار دهید و یا صرفا مقدار آنرا نمایش دهید.

قالب نمایش فرم

اشتراک گذاری فرم

یکی از مهمترین امکانات سیستم فرمساز قابلیت اشتراک گذاری فرم ساخته شده است. راههای مختلفی برای اشتراک گذاری فرم وجود دارد . استفاده از لینک مستقیم ثبت فرم ساده ترین راه اشتراک گذاری فرم است . اگر بخواهید فرم را در وب سایت خود قرار دهید هم میتوانید کد اسکریپت تولید شده توسط فرم افزار را به سادگی در وب سایت خود قرار دهید و هم میتوانید از افزونه فرم ساز ورد پرس و یا افزونه فرم ساز جوملا استفاده کنید .

اشتراک فرم

تنظیمات و محدود کردن ثبت در فرمها

در فرم افزار زمانی که فرمی طراحی می‌کنید می توانید مشخص کنید کدام یک از کاربران به اطلاعات فرم دسترسی داشته باشند. علاوه بر تنظیمات دسترسی فرم ، تنظیماتی برای محدود کردن ثبت اطلاعات بر اساس IP  ، بر اساس تعداد معین رکود و همچنین بر اساس هر کامپیوتر مشخص وجود دارد. همچنین میتوان با تعیین فیلد یکتا در فرم مانع از ثبت اطلاعات تکراری شد.

محدودیت ثبت در فرمساز

امکانات ایمیل و پیامک

بعد از ثبت فرم (پر شدن فرم) امکان ارسال پیامک و یا ایمیل به ثبت کننده فرم یا افراد دیگری وجود دارد. در سه زمان این پیامک یا ایمیل ارسال می‌شود، هنگام ” ثبت و ویرایش فرم”، “ثبت فرم” و “ویرایش فرم” که در بخش شرط هر پیامک یا ایمیل مشخص می‌شود. قالبهای ایمیل هم میتواند به راحتی از میان دهها قالب آماده انتخاب شود و یا توسط کاربر طراجی شود.

پیامک در فرم ساز

پرداخت آنلاین در فرمساز

در بخش تنظیمات فرم ساخته شده در فرم ساز قسمتی با عنوان پرداخت آنلاین وجود دارد ، شما میتوانید یکی از فیلدها را به عنوان فیلد مبلغ نهایی در فرم تعیین کنید . تا پرداخت بر اساس این فیلد صورت گیرد. همچنین میتوانید انواع درگاههای بانکی و یا درگاههای واسط را در این سیستم تنظیم کنید .

پرداخت آنلاین

گزارشات و نمودارها

در بخش مشاهده لیست اطلاعات ثبت شده در فرم امکانات مختلفی برای ساخت فیلترهای جستجو وجود دارد ، علاوه بر این امکان در بخش گزارش شما میتوانید گزارشات تجمعی نموداری ایجاد کنید . گزارش تجمعی بر اساس یک فیلد خاص همزمان با تخصیص فیلتر . همچنین میتوان بر اساس موقعیت مکانی ثبت اطلاعات روی نقشه گزارش تولید کرد.

گزارش فرم

فیلد محاسباتی در فرم ساز

فیلد فرمول ( یا فیلد محاسباتی ) مقدار محاسبه شده از عملیات ریاضی روی فیلدهای از نوع عددی ، تاریخ و یا فرمول را در خود جای می‌دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید حاصل ضرب دو فیلد از نوع عدد را در یک فیلد فرمول قرار دهید. عملیات ریاضی و همچنین توابع مختلفی در این فیلد قابل استفاده است . یک مثال کاربردی ایجاد یک فرم برای محاسبه مبلغ رزرو هتل است . مثلا فرم شما شامل فیلدهای نوع اتاق ، تعداد افراد ، تعداد روزهای اقامت باشد . تنظیمات فیلد فرمول می تواند حاصل ضرب مبلغ نوع اتاق در تعداد روزها و در تعداد افراد باشد.

فیلد محاسباتی